Gå direkt till innehållet
Stenungsunds kommunvapen, länk till startsidan

Kontakta oss på Bygglov

Har du frågor om bygglov, andra tillstånd eller pågående ärenden är du varmt välkommen att kontakta oss.

Medborgarservice

Telefon: 0303-73 00 00
E-post: kommun@stenungsund.se

Kontakta oss om du har allmänna frågor om bygglov, ansökan, blanketter, arkivhandlingar 
med mer. Kan vi inte svara direkt hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.
Vi finns i kommunhusets entré på Strandvägen 15 i Stenungsund.

Kommunhusets öppettider

Rådgivning

Rådgivning per telefon

Du är välkommen att ringa oss med dina funderingar, någon av våra handläggare finns alltid på plats måndagar mellan klockan 15-17.

Ring oss via växeln: 0303-73 00 00

Övriga tider får du gärna mejla oss så återkommer vi till dig.

E-post: kommun@stenungsund.se

Har du ett pågående ärende?

Om du har ett pågående ärende hos oss mejlar du direkt till din handläggare vid eventuella funderingar.

Bygglovshandläggare


Annaida Pouraskari 

annaida.pouraskari@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov, anmälningar

Gustav Mesaros

gustav.mesaros@stenungsund.se
- bygglov, anmälningar

Marianne Sörgard - tjänstledig tills vidare

marianne.sorgard@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov utanför detaljplan, bygglov, anmälningar


Byggnadsinspektörer

Fredrik Jansson

fredrik.jansson-bygglov@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar

Linus Persson

linus.persson@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar


Koordinator

Katarina Wikelund

katarina.wikelund@stenungsund.se
- arkivhandlingar, systemansvar


Bygglovsadministratörer

Marinett Johansson

marinett.johansson@stenungsund.se
- registrering, expediering

Ilona Larsson

ilona.larsson@stenungsund.se
- systemansvar

Hiba Al Wali

hiba.al-wali@stenugsund.se
- arkiv

Katarina Soovik

katarina.soovik@stenungsund.se
- arkiv


Kontakt

Medborgarservice
0303-73 00 00
Lämna synpunkt

Verksamhetschef Bygg Miljö

Maja Andersson
maja.andersson@stenungsund.se

Adress

Stenungsunds kommun
Verksamhet Bygg Miljö
444 82 Stenungsund

Besöksadress

Strandvägen 15

Senast uppdaterad