Stenungsunds kommunvapen

Kontakta oss på Bygglov

Har du frågor om bygglov, andra tillstånd eller pågående ärenden är du varmt välkommen att kontakta oss.

Medborgarservice

Telefon: 0303-73 00 00
E-post: medborgarservice@stenungsund.se

Kontakta oss om du har allmänna frågor om bygglov, ansökan, blanketter, arkivhandlingar 
med mer. Kan vi inte svara direkt hjälper vi dig att komma i kontakt med rätt person.
Vi finns i kommunhusets entré på Strandvägen 15 i Stenungsund.

Kommunhusets öppettider

Besökstid - bygglovshandläggare

Telefon: 0303-73 00 00
E-post: medborgarservice@stenungsund.se

måndagar mellan klockan 16-18 har bygglovsverksamheten drop-in. Du kan få 15 minuters rådgivning av någon av de handläggare som finns på plats. Behöver du längre rådgivning eller vill vara säker på att träffa en specifik handläggare är du istället välkommen att boka en tid.

Besöksadress: Kommunhuset, Strandvägen 15, Stenungsund

Bygglovshandläggare
 

Marianne Sörgard, bygglovshandläggare (föräldraledig tills vidare) ersättare, Peter Ramhage
marianne.sorgard@stenungsund.se
- förhandsbesked, bygglov utanför detaljplan, bygglov, anmälningar

Peter Ramhage bygglovshandläggare
peter.ramhage@stenungsund.se
- kontakt mot företag, förhandsbesked, bygglov, anmälningar

Gustav Mesaros, bygglovshandläggare
gustav.mesaros@stenungsund.se
- bygglov, anmälningar

John Lindgren, byggnadsinspektör
john.lindgren@stenungsund.se
- bygglov, anmälningar

Lukas Törner, bygglovshandläggare
lukas.torner@stenungsund.se
- bygglov, tillsyn, tillsyn OVK/hissar


Byggnadsinspektörer

Fredrik Jansson, byggnadsinspektör
fredrik.jansson-bygglov@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar

Linus Persson, byggnadsinspektör
linus.persson@stenungsund.se
- tekniskt samråd, start-slutbesked, anmälningar


Koordinator

Katarina Wikelund
k
atarina.wikelund@stenungsund.se
- arkivhandlingar, allmänna bygglovsfrågor, bygglov, anmälningar 


Bygglovsadministratörer

Marinett Johansson
marinett.johansson@stenungsund.se
- registrering, expediering

Ilona Larsson
ilona.larsson@stenungsund.se
- systemansvar

Hiba Al Wali
hiba.al-wali@stenugsund.se
- arkiv

Katarina Soovik
katarina.soovik@stenungsund.se
- arkiv


Kontakt

Verksamhetschef Bygglov

Maja Andersson
maja.andersson@stenungsund.se

Adress

Stenungsunds kommun
Samhällsbyggnad, Verksamhet Bygglov
444 82 Stenungsund

Besöksadress

Strandvägen 15

Senast uppdaterad 2019-09-09