Stenungsunds kommunvapen

Skugga

Skuggning är en spännande möjlighet för dig som känner dig osäker på vilket gymnasieprogram som passar dig bäst.

Det innebär att du följer med några elever hos oss under en dag, själv eller tillsammans med en kompis. Du får vara med på lektioner och elevaktiviteter. Dessutom får du möjlighet att se vår skola och ställa frågor till någon som vet hur det är att vara elev på Nösnäsgymnasiet.

Om du är intresserad av att skugga, kontakta din studie- och yrkesvägledare som hjälper till att ordna kontakten med ”ditt” program.

Aktuella skuggningsveckor

2018:  Vecka 49 och vecka 9

Vi tar även emot elever som vill skugga på andra tider än ovanstående. Kontakta skolan för mer information.

Skuggningsansvariga

Barn- och fritidsprogrammet
Anna Waldt
Telefon: 0303-73 86 73
Epost: anna.waldt@nosnas.stenungsund.se

Bygg- och anläggningsprogrammet
Martin Eriksson
Telefon: 0303-73 84 82
Epost: martin.eriksson@stenungsund.se

Ekonomiprogrammet
Jens Mölgaard
Telefon: 0303-73 82 05
Epost: jens.molgaard@stenungsund.se

El- & energiprogrammet
Dan Samuelsson
Epost: dan.samuelsson@stenungsund.se

Estetiska programmet
Marie Kristiansson
Telefon: 0303-73 84 84
Epost: marie.kristiansson@nosnas.stenungsund.se

Fordons- och transportprogrammet
Anders Bergström
Telefon: 0303-73 26 99
Epost: anders.bergstrom@nosnas.stenungsund.se

Handels- och administrationsprogrammet
Rickard Vennström
Telefon: 0303-73 84 63
Epost: rickard.vennstrom@stenungsund.se

Hotell- och turismprogrammet
Elisabeth Hansson
Telefon: 0303-73 84 63
Epost: elisabeth.hansson@nosnas.stenungsund.se

Industritekniska programmet Driftsäkerhet och underhåll samt Svetsteknik
Stefan Sjöstrand
Epost: stefan.sjostrand@stenungsund.se

Industritekniska programmet Process
Henric Johansson
Epost: henric.johansson@stenungsund.se

Introduktionsprogrammen
Patricia Persson
Telefon: 0303-73 28 77
Epost: patricia.persson@stenungsund.se

Lärlingsutbildningar
Niclas Dahlqvist
Telefon: 0303-73 29 67
Epost: niclas.dahlqvist@stenungsund.se

Naturvetenskapsprogrammet
Ulf Kalling
Telefon: 0303-73 81 79
Epost: ulf.kalling@stenungsund.se

Samhällsvetenskapsprogrammet
Tommy Svensson
Telefon: 0303-825 29
Epost: tommy.svensson@nosnas.stenungsund.se

SPRINT
Cecilia Gustafsson
Telefon: 070-369 29 77
Epost: cecilia.a.gustafsson@stenungsund.se

Teknikprogrammet
Niklas Hellström
Epost: niklas.hellstrom@stenungsund.se

Kontakt

Nösnäsgymnasiet

Gymnasievägen 2
444 47 Stenungsund
Telefon 0303-73 80 80
expedition.nosnas@stenungsund.se

Senast uppdaterad 2018-09-25