Kristinedalskolan

Kristinedalskolan - platsen för möten, lärande och utveckling!

Här möts under läsåret dagligen cirka 500 barn, ungdomar och ungefär 100 vuxna för att lära av varandra, växa och utvecklas. På skolan finns stora möjligheter till kulturella utbyten både när det gäller skapande i alla former och möten med kamrater och kollegor med ursprung från andra länder än Sverige. På skolan talas 30 språk inklusive svenskan. Grundsärskolan har dessutom hela sin verksamhet på Kristinedalskolan.

Kristinedalskolan är en enplansskola centralt belägen i Stenungsunds tätort med närhet till natur och aktiviteter av olika slag. Utöver skolverksamhet som omfattas av barn och ungdomar från förskoleklass till årskurs 9 bedrivs även fritidshemsverksamhet och fritidsklubb.

Kristinedalskolans målsättning är att elever och personal ska trivas på skolan. Alla ska känna sig välkomna och mötas med respekt. Skolan ska vara en trygg och positiv plats där det är roligt att lära sig nya saker.​

Kontakt

Kristinedalskolan

Kristinedalsvägen 6
444 47 Stenungsund

Hitta hit Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skoladministratör

Eva Lennartsson
0303-73 80 53
eva.lennartsson@stenungsund.se

Skoladministratör

Petra Bernhardsson
0303-73 87 17
petra.bernhardsson@stenungsund.se

Rektor F-6

Jeanette Ryrbo
0303-73 29 38
jeanette.ryrbo@stenungsund.se

Rektor​ 7-9

Pernilla Kentsdotter Larsson
0303-73 80 84
pernilla.kentsdotter@stenungsund.se

Rektor för Grundsärskolan och Resursskolan

Mathias Castejon
0303-73 02 41
mathias.castejon@stenungsund.se

Biträdande rektor F-6 och 7-9

Lina Eriksson
0303-73 03 92
lina.eriksson@stenungsund.se

Senast uppdaterad