Startsida för Stenungsunds kommun

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Startsida för Stenungsunds kommun

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Räddning och säkerhet

Ny nödvattenplan för tydligare prioritering

Kommunen har uppdaterat sin nödvattenplan för att säkerställa att den är effektiv och aktuell. Planen tydliggör vilka som ska prioriteras och hur dricksvatten ska säkras till samhällsviktiga verksamheter och hushåll vid en kris.

Nödvattenplanen är en viktig del av kommunens beredskapsarbete för att säkerställa att dricksvatten kan distribueras till hushållen vid en krissituation.

Kommunfullmäktige antog den reviderade nödvattenplanen den 5 november 2025. Planen började gälla den 1 februari 2026 och ersätter den tidigare planen från 2017.

Vid en allvarlig störning är kommunens uppdrag att säkerställa vatten till samhällsviktiga verksamheter som vård, äldreomsorg, förskolor och skolor. Kommunen ska även säkerställa vatten till hushåll.

Alla kan inte räkna med att få vatten direkt

Nödvattenplanen beskriver hur kommunen organiserar och genomför nödvattenförsörjning vid störningar i dricksvattensystemet. Exempelvis vid tekniska fel, föroreningar, extremt väder eller höjd beredskap. Den tydliggör också vilka verksamheter som prioriteras vid en kris.

Vid en kris kan kommunen inte alltid dela ut dricksvatten till privatpersoner och hushåll direkt. Det är för att samhällsviktiga verksamheter behöver prioriteras före.

Johan Jillmyr, chef för teknikenheten i Stenungsunds kommun, belyser vikten av att ha en vattenbuffert hemma.

 – Det är viktigt att ha en vattenbuffert hemma om det skulle uppstå en situation där man inte har tillgång till rent dricksvatten. Det kan såklart vara svårt att ha större mängder hemma, men mindre mängder är bättre än ingenting, säger Johan Jillmyr, chef för teknikenheten i Stenungsunds kommun.

Genom att förbereda sig för en kris eller ett störningar i vattenförsörjningen bidrar man inte bara till sin egen trygghet, utan också till att stärka samhällets gemensamma motståndskraft.

Tappa upp dricksvatten

Rekommendationen från Myndigheten för civilt försvar (MFC) är att varje hushåll ska kunna klara sig själva utan kommunens hjälp i minst en vecka, gärna längre. För att du ska kunna klara dig vid en kris eller störning på dricksvattnet kan det vara bra att ha dunkar eller flaskor med vatten hemma. Tänk på att en vuxen person behöver tre till fem liter vatten per dygn.

För företag och verksamheter

Den uppdaterade nödvattenplanen tydliggör att om ditt företag eller verksamhet inte räknas som samhällsviktig, så behöver ni själva se till att ha egen beredskap för att hantera en situation med begränsad eller utebliven vattentillgång.

Vad innebär nödvattenförsörjning?

Nödvatten är det dricksvatten som delas ut om det ske en störning på det normala vattenledningsnätet, som gör att det inte kan användas. Om nödvattenförsörjning aktiveras delar kommunen ut nödvatten som ska räcka till dryck, matlagning och grundläggande hygien.

I en nödvattenplan finns information om kommunens ansvar och prioriteringar vid en sådan situation. Nödvattenplanen är viktig för att säkerställa att samhället ska ha tillgång till hälsosamt och rent dricksvatten även vid en kris.

Den reviderade nödvattenplanen hittar du här. pdf, 3 MB.

Sidan uppdaterad: 2026-02-13

Hjälpte informationen på sidan?

Beskriv vad som är felaktigt eller saknades på sidan

Det du skickar till kommunen blir allmän handling. Du kan läsa mer om det på sidan Personuppgifter.

Har du en fråga du vill få återkoppling på, kontakta oss istället via vår digitala tjänst Kontakta kommunen.