Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Länk till startsida för Nösnäsgymnasiet

Avstängning av parkering vid Nösnäsgymnasiet – utredning av skredrisk längs Nösnäsbäcken

Parkeringar längs Gymnasievägen stängs av tills vidare på grund utan geotekniska undersökningar och skredsäkring längs Nösnäsbäckens södra sida.

Byggstaket kommer sättas upp längs den röda linjen samt norrifrån vid gångväg till bro över bäcken.

Stenungsunds kommun fortsätter arbetet med att utreda och förebygga skredrisker i området kring Nösnäsbäcken. Utredningen görs som en del av kommunens fleråriga uppdrag från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), där geotekniska förhållanden kartläggs och åtgärder vidtas på platser med förhöjd risk. Liknande åtgärder har tidigare genomförts på flera platser i kommunen, bland annat längs Anråse å.

Parkeringar stängs av tills vidare

De geotekniska undersökningarna vid Nösnäsbäcken visar att det finns en skredrisk på den södra sidan av bäcken, närmast Gymnasievägen. För att minska belastningen på marken och möjliggöra fortsatta mätningar stängs därför följande områden av:

  • Personal- och elevparkeringen längs Gymnasievägen
  • Gångvägen mellan gymnasieskolans parkering och pumphuset vid Gymnasievägen

Avstängningarna gäller tills skredsäkrande åtgärder har tagits fram och kunnat genomföras. Bilister hänvisas under tiden till den stora parkeringen närmast Ucklumsvägen. I nuläget finns ingen för när parkeringen kan öppnas igen.

Norra sidan av bäcken är stabil

Undersökningarna visar inga indikationer på stabilitetsförändringar på den norra sidan av Nösnäsbäcken, i riktning mot Ucklumsvägen. Det är endast den södra sidan där risk för skred konstaterats och där åtgärder krävs.

Fortsatta utredningar och åtgärder

Under de kommande veckorna kommer ytterligare geotekniska undersökningar, mätningar och analyser att genomföras. Dessa behövs för att ta fram ett komplett åtgärdspaket för att säkra bäckfåran och minska marktrycket.

Sidan uppdaterad: 2025-11-28