Startsida för Stenungsunds kommun

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Startsida för Stenungsunds kommun

Google Translate

Translate the page to English with Google Translate. You can choose another language after the click Translate the page to English.

Vanliga frågor om Kulturskolan

Kulturskolan erbjuder kurs i instrument, sång, bild och teater för dig som går i årskurs 1–9 eller gymnasiet. Här får du svar på de vanligaste frågorna.

Höstterminens lektioner börjar vanligtvis första vecka i september. Vårterminens lektioner börjar vanligtvis veckan efter att skolan har startat. Vissa kurser börjar tidigare. Andra börjar senare.

Din lärare kontaktar dig och ger dig all information du behöver inför starten.

Du kan anmäla dig när som helst under året.

När din anmälan tas emot av oss stämplar vi den med innevarande termin som ködatum. Alla anmälda med samma stämpel har samma köplats. Det sista datumet för att komma med i köplatsen för vårterminen är 31 maj. Det sista datumet för höstterminen är den 31 december.

Nej. Du kan anmäla dig tidigast vårterminen innan du har åldern inne att få börja kursen.

Om du exempelvis vill spela piano som påbörjas i årskurs 3 så kan du anmäla dig som tidigast under vårterminen i årskurs 2.

Nej. Du behöver inte anmäla dig igen inför ny termin. Du som är elev hos oss är automatiskt med tills du blir för gammal för att gå kursen eller att grundkursen tar slut efter ett år.

Du behöver avanmäla dig om du vill sluta

Du måste däremot avanmäla dig om du vill sluta. Du behöver skicka in avanmälan i samband med att terminen tar slut så att vi i god tid hinner förbereda att ta in en ny elev.

Avanmäl dig här

Din anmälan är bara aktiv i ett år. Du behöver anmäla dig igen inför varje nytt läsår.

I maj skickar vi dig en påminnelse med mejl att det är dags att förnya din anmälan.

Specifika lektionstider blir tillgängliga när nuvarande elever väljer att avsluta sin kurs. När en tid blir ledig erbjuds den till dem som står först i kön. Ibland händer det att de som står först inte har möjlighet att tacka ja till den erbjudna tiden, och då går erbjudandet vidare till nästa kögrupp. Eftersom detta kan variera är det svårt att förutse hur lång väntetiden blir.

Kurser med hög chans att få plats hösten 2025

  • Anpassad kurs
  • Baryton/eufonium
  • Bild
  • Blockflöjt
  • Klarinett
  • Saxofon
  • Sång
  • Trombon
  • Trumpet
  • Tuba
  • Tvärflöjt
  • Ukulele
  • Valthorn

Kurser med låg chans att få plats hösten 2025

  • Elbas
  • Elgitarr
  • Gitarr
  • Piano/keyboard
  • Teater
  • Trummor/slagverk

Terminsavgiften är 800 kronor för ämneskurser. Grundkurser kostar 400 kr per termin.

Vi skickar en faktura till vårdnadshavares folkbokföringsadress en gång per termin. Fakturan för höstterminen kommer i november. Fakturan för vårterminen kommer i april.

Ja, du får gå flera kurser samtidigt. Du betalar fullt pris för varje kurs.

Nej. Lektioner som du har missat tas inte igen. I terminsavgiften ingår ett specifikt antal erbjudna tillfällen. Kommer du inte till din lektion – även om du meddelar innan – så räknas det som ett erbjudet tillfälle. Erbjudanden om att vara med på konsert, föreställningar eller andra extra aktiviteter räknas också som tillfällen även om du inte vill eller har möjlighet att vara med.

Om en lektion däremot ställs in av oss så räknas det inte som ett tillfälle. Det specifika inställda tillfället tas inte igen, utan vi räknar hur många erbjudna tillfällen det blir totalt på en termin. Om det skulle bli färre än 12 erbjudna tillfällen på en termin så försöker vi i första hand erbjuda extra tillfällen nästa termin, så att det blir totalt 24 tillfällen på två terminer. Om det inte är möjligt så återbetalas en motsvarande del av terminsavgiften i efterhand.

Ja. Du har två veckor på dig från den första erbjudna lektionen att avsäga dig din plats. Gör du det kostar det ingenting. Avanmäler du dig senare än vid den tredje lektionen så kommer du att få en faktura på hela terminsavgiften – oavsett om du kommit på några lektioner eller inte.

Du behöver avanmäla dig om du vill sluta

Du måste avanmäla dig om du vill sluta. Du behöver skicka in avanmälan i samband med att terminen tar slut så att vi i god tid hinner förbereda att ta in en ny elev.

Avanmäl dig här

Nej. Men vi kan ge dig råd om hur du gör för att hyra eller köpa ett instrument.

Vid varje terminsstart tar vi först in alla elever som vill fortsätta från föregående termin. Därefter skickar vi ett mejl till alla dem som stått i kö längst. Mejlet visar alla de lektionstider som finns lediga. Utifrån de tider som önskas försöker vi få till så att så många som möjligt ska få plats. Om det därefter fortfarande finns lediga platser så skickar vi ett nytt mejl till dem som väntat näst längst i kö. Och så vidare.

Det finns ingen platsgaranti vid önskemål om byte. Du anmäler dig som vanligt och tas in i mån av plats.

Du kan förvänta dig

  • Att du undervisas av lärare med rätt kompetens.
  • Att du varje termin erbjuds minst 12 tillfällen, alternativt 24 tillfällen över två terminer.
  • Att vi meddelar dig om lektionen ställs in.

Vi förväntar oss

  • Att du meddelar din lärare när du inte kommer på lektionen.
  • Att du har med dig instrumentet, noterna eller manuset, om det krävs av kursen.
  • Att du som spelar piano har ett instrument hemma att öva på.
  • Att du alltid prioriterar att vara på med föreställningar.

Sidan uppdaterad: 2025-03-19

Hjälpte informationen på sidan?


Beskriv vad som är felaktigt eller saknades på sidan
Det du skickar till kommunen blir allmän handling. Du kan läsa mer om det på sidan Personuppgifter.

Har du en fråga du vill få återkoppling på, kontakta oss istället via vår digitala tjänst Kontakta kommunen.