Stenungsunds kommunvapen

Särskild utbildning för vuxna (Särvux)

Särskild utbildning för vuxna ingår i det offentliga skolväsendet och är en frivillig, egen skolform. Utbildningen omfattar grundläggande särvux, vilket motsvarar obligatoriska särskolan (nivåerna träningsskola och grundsärskola) samt gymnasial särvux motsvarande utbildning som ungdomar kan få på de nationella eller specialutformade programmen i gymnasiesärskolan.

Vem får delta i särvux?

Du som är minst 20 år från och med andra kalenderhalvåret och har diagnosen utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd, eller fått ett betydande och bestående begåvningsmässigt funktionshinder på grund av hjärnskada föranledd av yttre våld eller kroppslig sjukdom.

Vem ansvarar för särvux?

Kommunen ansvarar för särvux. Enligt skollagen har varje kommuninvånare som är bosatt i landet och är utvecklingsstörd rätt att delta i grundläggande särvux om han eller hon saknar de kunskaper som utbildningen avser att ge och desutom har förutsättningar att tillgodogöra sig utbildningen.

Kurser

Tillsammans med din lärare gör du en studieplan som utgår från dina behov, intressen och tidigare kunskaper. Du kan för närvarande välja på sju olika kurser. Dessa hittar du med beskrivningar på en egen sida i menyn i vänsterspalten.


Bokmärk/Dela

Senast uppdaterad av Stefan Eriksson, 2013-01-03

Kontakt

Hasselbackevägen 76
444 44 Stenungsund
Tel: 0303-73 86 50
Fax: 031 - 767 96 25
info@vux.stenungsund.se

Marita Olsson

Marita Olsson

Särvux
0303-73 82 71
Skicka e-post

Susanna Aronsson

Susanna Aronsson

Arbetsledare
0303-73 28 21
Skicka e-post

Stenungsunds kommun
Strandvägen 15
444 82 Stenungsund

Växel: 0303-73 00 00
Fax: 0303-73 82 35
E-post: kommun@stenungsund.se

Org.nummer: 212000-1298
Bankgiro: 253-0244