

Du är här:






Förskola och annan pedagogisk verksamhet erbjuds barn i åldern 1-5 år. Annan pedagogisk verksamhet innefattar pedagogisk omsorg (familjedaghem) och öppen förskola. Verksamheten bedrivs både av kommunen och av fristående alternativ.
I Stenungsund finns 15 kommunala förskolor, samt nio familjedaghem/pedagogisk omsorg.
Här nedan finns en klickbar karta som tar dig till de olika förskolornas sidor.

I år kommer den sommaröppna verksamheten för förskola och fritidshem att ligga under V.28-31 på Bergsvägens förskola och Jörlanda förskola.
Den 1 juli 2010 trädde den nya skollagen i kraft. Förskolan får nu delvis samma reglering som skolan. I den reviderade läroplanen för förskolan har mål för barnets språkliga och kommunikativa utveckling, matematiska utveckling och naturvetenskap/teknik förtydligats och utvecklats.
Andra exempel på förändringar i förskolan är
Allmän förskola erbjuds, fr.o.m. den 1 juli 2010, alla barn från augusti det år de fyller tre år. Detta innebär att barn i åldern 3-5 år i förskola eller familjedaghem erbjuds minst 525 avgiftsfria timmar om året. Varje kommun måste erbjuda allmän förskola. Du som förälder kan välja om du vill att ditt barn ska delta i allmän förskola eller inte.
Förskolans personal har fyra studiedagar per läsår, fördelat på två studiedagar per termin. Dessa dagar verksamheten stängd. Syftet med studiedagar är att möjliggöra för personalen att planera verksamheten och att kompetensutveckla sig. Studiedagarna är ett led i kommunens kvalitetshöjande arbete i enlighet med Skolverkets Allmänna Råd för kvalitet i förskolan.
Förskolornas rektorer informerar i god tid vårdnadshavarna om planerade studiedagar. Om någon familj har svårt att lösa sin barnomsorg kontaktar man rektor för sitt barns förskola. Kommunen är skyldig att ordna barnomsorg även vid studiedagar, men skyldigheten omfattar inte att erbjuda omsorg på barnets ordinarie förskola. Det kan alltså bli så att barnomsorg erbjuds på annan förskola i kommunen den aktuella studiedagen.
Om man behöver omsorg vid obekväm arbetstid, det kan t ex röra sig om tidig morgonomsorg, sen kvällsomsorg, nattomsorg eller helgomsorg, så finns det mer information här: Omsorg vid obekväm arbetstid
Läroplanen för förskolan lyfter fram vikten av ett bra stöd till barn med annan språklig och kulturell bakgrund.
"Förskolan skall sträva efter att varje barn som har ett annat modersmål än svenska utvecklar sin kulturella identitet samt sin förmåga att kommunicera såväl på svenska som på sitt modersmål. Lpfö-98
De kommunala förskolorna i Stenungsund arbetar med att öka kompetensen och utveckla arbetet med modersmål i förskolan. En av våra förskollärare arbetar på del av sin tjänst med att implementera kommunens centrala handlingsplan för modersmål i förskolan.
Läs mer om modersmål i förskolan här.
Förskoleverksamheten i Stenungsunds kommun har vuxit kraftigt som en följd av att antalet invånare i kommunen har ökat de senaste åren. För att i möjligaste mån tillgodose kommuninvånarnas behov av barnomsorg, har nya förskolor byggts och befintliga förskolor har utökat sin verksamhet med fler avdelningar, utökningar som har skett under en begränsad tidsperiod.
År 2006 startade kommunen projektet Yrkesroller i förskolan. Syftet med projektet var att
Varje förskola arbetar sedan 2009 vidare med projektets intentioner utifrån varje förskolas förutsättningar och behov.
Per Andersson Sellén
0303-73 25 10
per.andersson-sellen@stenungsund.se
Lisbeth Svensson
0303-73 00 00
lisbeth.svensson@stenungsund.se
Agneta Öst
0303-73 00 00
agneta.ost@stenungsund.se
Måndag
08.00-09.30, 15.00-17.00
Tisdag & torsdag
08.00-09.30, 15.00-16.00
Fredag
08.00-09.30
Agneta Öst
0303-73 00 00
Elisabeth Rasmusson
0303-73 00 00
Marie Åberg
0303-73 00 00
Pia Lundmark
0303-73 00 00
Stenungsunds kommun
Strandvägen 15
444 82 Stenungsund
Växel: 0303-73 00 00
Fax: 0303-73 82 35
E-post: kommun@stenungsund.se
Org.nummer: 212000-1298
Bankgiro: 253-0244

