Stenungsunds kommunvapen

Du är här:

Vårens turlista

Nu kör bokbussens enligt tidtabell för våren. Aktuella hållplatser och tider hittar du i högerspalten.

Skärtorsdag, 28 mars, är det inte några kvällshållplatser.

1 maj, 9 maj (kristi himmelfärd) och 6 juni (nationaldagen) är det inte några bokbussturer.


Bokbussen upphör på Tjörn

Bokbussens verksamhet på Tjörn upphörde vid årsskiftet. Vi tackar alla låntagare för tiden som varit och hoppas att vi ses igen. Böcker som är lånade på bokbussen kan återlämnas på biblioteken på Tjörn och i Kulturhuset Fregatten.

Bokbussen i flera kommuner

Förutom i Stenungsund kör bokbussen även i Kungälvs kommun.  Varje onsdag lämnar vi Stenungsund och beger oss till Kungälv och då är det är främst trakterna runt Kode som får besök av bokbussen.  

I turlistorna till höger kan du se vilken hållplats som passar dig bäst.  Alla är givetvis välkomna att besöka bokbussen vid alla hållplatser!

Fakta om bokbussen

Stenungsunds bokbuss invigdes i april 2007. Utsidan är designad av konstnären Kristian Berglund, Stenungsund.
På bussen ryms ungefär 3500 böcker. Du kan även låna ljudböcker, film, musik, tidskrifter m m. Alla lån är kostnadsfria utom filmer som kostar 10 kr för en veckas lån. Det vi inte har med på bussen kan beställas kostnadsfritt från huvudbiblioteket.

Hjälp oss att bli bättre.  Skicka in dina förslag och synpunkter.

Saknar du någon speciell bok? Kom med inköpsförslag — antingen direkt i bokbussen eller via E-post.

Bokmärk/Dela

Senast uppdaterad av Inger Thorsen, 2013-03-19

Stenungsunds kommun
Strandvägen 15
444 82 Stenungsund

Växel: 0303-73 00 00
Fax: 0303-73 82 35
E-post: kommun@stenungsund.se

Org.nummer: 212000-1298
Bankgiro: 253-0244